PREMIERE: Oplev Skt. Knuds Skole indefra. Nanna, Stine, Mathilde, Helene, Sidsel, Camilla, Isabel og Josephine fra 8. klasse er Skt. Knuds Mediehold. De viser, hvordan der er på Skt. Knuds Skole. Her kan du møde nogle af dem - der kommer meget mere fra de seje piger de kommende uger. God fornøjelse - og velkommen til medieholdet 🙂

Opslået af Skt Knuds Skole på 29. november 2017

Video fra elev til elev – når eleverne selv fortæller om skolen

VOSTOK kommunikation har de seneste måneder samarbejdet med Skt. Knuds Skole i centrum af Aarhus om at vise skolens liv og dagligdag på video. Skt. Knuds Skole er blot én af flere uddannelsesinstitutioner, som VOSTOK de senere år har hjulpet med video-indhold til deres forskellige platforme. For hvem er bedre til at vise en skoles kvaliteter end dens egne elever?

Filmet af 8. klasse

Et dygtigt mediehold fra 8. klasse har mobil-filmet efter oplæg fra VOSTOK kommunikation, sendt det til vores film-crew på Aarhus havn og godkendt de færdige produkter. På den måde har vi ugentligt produceret frisk video og dækket mange facetter af livet på Skt. Knuds Skole – og projektet er stadig i gang.

Der skal nemlig indhold til på de sociale medier for at skaffe synlighed. Det skal være fængende og autentisk. Det skal være hurtigt og “snackable.” Samtidig skal der fortælles noget med indholdsmæssig dybde.

Det er en udfordring – og få uddannelsesinstitutioner er gearede til at producere indhold i det omfang, de egentlig har brug for. Indhold med dybde – og som folk tror på, når de ser det.

100-dages fest i 0. klasse på Skt. Knuds Skole

100 dage i skole - det er en stor dag! Så kommer dronning Tina (som til daglig er skoleleder) og så holder vi 100-dages fest 🙂 Følg med i festlighederne her. Tak til Helene fra Skt. Knuds Skoles mediehold for film og interview 🙂

Opslået af Skt Knuds Skole på 21. januar 2018
Nyt udskolingshus til Skt. Knuds Skole

Gravkøer - det er altså bare fedt 🙂 Hver morgen står drengene (m/k og alle aldre!) klar til at følge, hvordan byggeriet af vores flotte, nye udskolingshus skrider frem. Stiften.dk skriver lidt om byggeriet her også. Det bliver rigtigt, rigtig godt.https://stiften.dk/aarhus/Skole-i-svaert-valg-Byg-eller-flyt/artikel/497406

Opslået af Skt Knuds Skole på 7. februar 2018
7. klasse på Skt. Knuds Skole

Hvordan er 7. klasse på Skt. Knuds Skole? Det er noget med faglighed - og med at være gode ved hinanden. Caroline, Carolene, Thea og Marie, som selv går i 7. klasse, har været ude med kameraet for at fortælle lidt om det. Super godt gået - og velkommen på medieholdet 🙂

Opslået af Skt Knuds Skole på 1. februar 2018
SOS-dagen på Skt. Knuds Skole i Aarhus

Kan man tjene penge til børn ved at skræmme nogle andre?! 8. klasses spøgelsestog kunne 😉 På den årlige SOS-dagen samler hele Skt. Knuds Skole ind til Red Barnet og Caritas med alt fra fiskedam over loppemarked og kage til spøgelsestog. I år blev overskuddet d.d. mere end 20.000 kroner. Det er vi stolte af :-)PS: filmet af Skt. Knuds Mediehold fra 8. klasse - de er ret gode, ikke?

Opslået af Skt Knuds Skole på 30. november 2017
Hvordan er 10. klasse på Skt. Knuds Skole

Hvordan er 10. klasse på Skt. Knuds Skole? Hør, hvad Manolia, Johan og Robin har at sige: Lærerigt, ingen mobning - og så er det fedt, at skolen ligger på Strøget :-)På onsdag den 10. januar kl. 17 kan du komme til infomøde og høre mere om 10. klasse, hvis du er blevet nysgerrig.Produceret af Skt. Knuds Skoles helt eget (og max seje) mediehold 🙂

Opslået af Skt Knuds Skole på 7. januar 2018
Mød vores skoleleder, Tina Kruse

"De største oplevelser er, når børn kommer i trivsel og bliver glade for at gå i skole igen," siger vores skoleleder, Tina Kruse. Mød hende her.Tre seje piger fra 8. klasse har lavet portrættet. Sådan skal dét bare gøres 🙂 PS: Der er lidt larm i baggrunden, men det er fordi, vi er ved at bygge helt nyt udskolingshus lige ud for Tinas kontor. Det kan du se mere om her: https://www.facebook.com/sktknudsskole/videos/1805647306135366/ og her: http://sktknudsskole.dk/vi-bygger/

Opslået af Skt Knuds Skole på 5. marts 2018

En samlet løsning til skoler

VOSTOK kommunikation har derfor udviklet en samlet løsning på video-produktion til brug for skoler og ungdomsuddannelser: Fra konkrete video-oplæg, samarbejde med elever, lærere og ledelse til det rigtige udstyr til brug ved mobil-film. Der er typisk ikke brug for mere end en god mikrofon. Det vigtigste er idéen og en konsekvent gennemførsel af projekterne fra start til slut. Eleverne og studerende skal føle sig trygge som med-afsendere af indhold, og ledelsen skal vide, at tingene har den rigtige strategiske retning.

Frikvarter på Skt. Knuds Skole

Hvad sker der i frikvarterene på Skt. Knuds Skole? Medieholdet tog ud for at undersøge og fandt Alice, Marie og Manuella fra 4. Y. Det er noget med stikbold, dødbold og tik. Og cheeseburger. Men det er først om nogle år. Vi elsker medieholdet og 4. Y 🙂

Opslået af Skt Knuds Skole på 14. december 2017
Skolen i centrum

Helene, Josephine, Sidsel, Nanna, Stine, Mathilde, Camilla og Isabel fra 8. klasse på Skt. Knuds Skole har lavet film om livet på Skt. Knuds Skole de seneste måneder. Vi er brand-stolte af dem!!Her kan I se små klip fra lidt af filmene og møde nogle af stjernerne selv til en snak om at lave film og at være elev på landets bedste anti-mobbeskole - kåret af Red Barnet og Call me. Resten ligger herinde på siden. Enjoy 🙂

Opslået af Skt Knuds Skole på 24. januar 2018

Vil du vide mere?

Kunne du tænke dig en snak om video til din skole? Kontakt Rasmus på telefon 6130 5677 eller rasmus@vostok.dk 

Se mere om video til skoler, efterskoler og ungdomsuddannelser i blog-indlægget her.

VOSTOK kommunikation hjælper bl.a. også Lunderskov Efterskole, Tommerup Efterskole, OrkesterEfterskolen, Bindeballe Advokater, Danhostel Haderslev Vandrerhjem og DK OPTIK med video-indhold.

God jul fra Skt. Knuds Skole

Rigtig god jul til alle fra os på Skt. Knuds Skole ! På gensyn i det nye år :-)🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄❤️🎄

Opslået af Skt Knuds Skole på 21. december 2017
Fastelavn på Skt. Knuds Skole

Skoleleder Tina som Pikachu og tønder, der virkelig får nogle bank 🙂 Vi elsker fest og farver på Skt. Knuds Skole. Her et gensyn med fastelavn, hvor 0. - 2. klasse giver den gas.

Opslået af Skt Knuds Skole på 23. februar 2018